Winter 2017 - 2018 Season
[Schedule]  [Standings]  [Playoffs]  [Enter Scores]  [Teams]  [Locations]   

Playoff format for this division is as follows: Standard 1 vs 8, 2 vs 7, 3 vs 6 and 4 vs 5.

The first round will be a best of 3 series or first team to 4 points.
Second round and Finals are a best of 5 series or first team to 6 points.
 
NOTE: The SBB HC decided not to participate in this season's playoffs. Due to number of players available to them.
We found out shortly before the playoffs started.
The last 2 seasons we had the same thing happen. One team decided not to play.
In each of those seasons, the playoff format was made long before, the teams decided what they were doing.
We did not re-allign the divisions.
An argument can be made either way, weather we should or should not be re-aligning a division, after a team drops out.
All we are doing is staying consistent on our past procedures.
 
Day Date Time Visitor Score Home Score Arena Actions
Series 1
Friday February 23 9:15 PM North End Hockey Club 4 Chicken Hawks 3 Bertrand (City Arena) (View Score)
(Game Sheet)
Saturday February 24 3:30 PM Chicken Hawks 4 North End Hockey Club 2 Seven Oaks Arena (Red) (View Score)
(Game Sheet)
Saturday March 3 3:00 PM North End Hockey Club 5 Chicken Hawks 3 Seven Oaks Arena (Red) (View Score)
(Game Sheet)
Series 2
Saturday February 24 4:45 PM Venom of St Adolphe 2 River Heights Express 6 St. Adolphe Arena (View Score)
(Game Sheet)
Monday February 26 9:45 PM River Heights Express 4 Venom of St Adolphe 6 River Heights (View Score)
(Game Sheet)
Sunday March 4 7:30 PM Venom of St Adolphe 3 River Heights Express 7 Sargent Park (City Arena) (View Score)
(Game Sheet)
Series 3
Sunday February 25 7:30 PM Carvemeisters 5 Rangers 3 Sargent Park (City Arena) (View Score)
(Game Sheet)
Wednesday February 28 9:45 PM Rangers 3 Carvemeisters 5 Maples Rec Centre (View Score)
(Game Sheet)
Series 4
Saturday March 10 3:15 PM North End Hockey Club 2 River Heights Express 4 Seven Oaks Arena (Red) (View Score)
(Game Sheet)
Monday March 12 7:30 PM River Heights Express 1 North End Hockey Club 4 Dutton Arena (View Score)
(Game Sheet)
Friday March 16 7:45 PM North End Hockey Club 3 River Heights Express 6 Dutton Arena (View Score)
(Game Sheet)
Tuesday March 20 9:45 PM River Heights Express 4 North End Hockey Club 3 West Kildonan (View Score)
(Game Sheet)
Series 5
Monday March 5 10:00 PM Carvemeisters 3 402 Air Squadron Bears 1 Ab Mcdonald Arena "Civic Centre" (City Arena) (View Score)
(Game Sheet)
Sunday March 11 8:45 PM 402 Air Squadron Bears 5 Carvemeisters 2 Dutton Arena (View Score)
(Game Sheet)
Thursday March 15 8:30 PM Carvemeisters 4 402 Air Squadron Bears 1 West Kildonan (View Score)
(Game Sheet)
Monday March 19 7:15 PM 402 Air Squadron Bears 1 Carvemeisters 2 Gateway Blue (View Score)
(Game Sheet)
Series 6
Championship Series Gm I
Thursday March 22 9:00 PM Carvemeisters 3 River Heights Express 5 Gateway Red (View Score)
(Game Sheet)
Championship Series Gm II
Sunday March 25 3:45 PM River Heights Express 1 Carvemeisters 3 Dutton Arena (View Score)
(Game Sheet)
Championship Series Gm III
Monday April 2 9:45 PM Carvemeisters 0 River Heights Express 7 Gateway Blue (View Score)
(Game Sheet)
Championship Series Gm IV
Wednesday April 4 9:00 PM River Heights Express 2 Carvemeisters 7 River Heights (View Score)
(Game Sheet)
Championship Series Gm V
Sunday April 8 7:30 PM Carvemeisters 4 River Heights Express 2 Ab Mcdonald Arena "Civic Centre" (City Arena) (View Score)
(Game Sheet)